sestdiena, 2009. gada 23. maijs

Paralēle astroloģijā.

Jebkura horoskopa pamatā ir notikuma vieta un notikuma laiks. Horoskopa gatavošana sākas ar notikuma vietas ģeogrāfisko paralēli. Notikuma vietu astroloģijā jānosaka ar precizitāti līdz ģeogrāfisko koordinātu grāda minūtēm, pat sekundēm. Precizitāte tikai līdz ģeogrāfiskā platuma vai garuma veselu skaitļu grādiem vien var dot rupjas astroloģiskas kļūdas. Astroloģijā tāpat kā navigācijā visas ģeogrāfiskās paralēles ir vienādi nozīmīgas – gan tās, ko izsaka grādu veselos skaitļos, gan tās, ko izsaka leņķa minūtēs vai pat sekundēs.
Starp divām veselos grādu skaitļos izteiktām paralēlēm attālums uz Zemes visur ir aptuveni 111km.
Attālums starp grādos un minūtēs izteiktām paralēlēm ir nepilni 2km (111:60).
Attālums starp grādos, minūtēs un sekundēs izteiktām paralēlēm ir apmēram 30m (111000:3600).
Ja mums ir platība 1ha (100x100m), tad tai pāri iet 3-4 paraleles, kas izteiktas grādos, minūtēs un sekundēs. Pāri 1ha platībai iet 5-6 meridiāni, kas izteikti grādos, minūtēs un sekundēs.
Attālums starp ģeogrāfiskiem meridiāniem ir dažāds un Zemes ekvatora joslā arī ir aptuveni 111km, bet ap Zemes poliem mērāms metros. Latvijā attālums starp veselos skaitļos izteiktiem meridiāniem ir aptuveni 60km. No šāda viedokļa paralēle Indijā ir pavisam kas cits, kas paralēle Amerikā, Lietuvā vai Igaunijā un kur nu vēl Latvijā. 57 paralēle ir daudz īsāka, nekā ekvators, bet daudz garāka, nekā ģeogrāfiskā paralēle Santa Klausa dzimtenē.
Paraleles skaitli uz Zemes nosaka tikai Zemes rotācija ap savu asi, cilvēciskais faktors tās neietekmē; paralēles mēs varam pieņemt tikai tādas kādas tās ir. Meridiāna skaitļus turpretī nosaka cilvēciskais faktors, jo ir jāizvēlas nulles jeb sākuma meridiāns. Parasti tas ir Grīnvičas meridiāns, bet ir kartes, kas sastādītas pēc Pulkovas meridiāna. Ivara Vīka darbos ir sīkas ziņas par pasaules galveno meridiānu, kas iet pāri arī Latvijai.

Nav komentāru: