ceturtdiena, 2009. gada 22. oktobris

Zodiaka Bites zīme.

Vērša zīme zodiakā ir saistīta ar polāri pretējo zīmi – Bites zīmi. Mūsdienās latvju zodiaka Bites zīmi reizēm vēl dēvē par tuksneša iemītnieka skorpiona zīmi. To Saules takas vietu, ko R zemēs sauc tuksnesīgā skorpiona vārdā, senie indieši dēvēja par Bites zīmi. Mums, latvjiem, mežu un pļavu ziedu bišu dzīve ir daudz tuvāka, nekā skorpiona tuksnesīgā dzīve. Latvijā mīt daudzas bišu sugas un bišu radinieces kamenes, lapsenes, sirseņi. Skorpioni lai dzīvo savā tuksnesī.
Domās pārcelsim latvju zodiaku uz dienvidiem tuksneša malā. Tas tur neiederēsies. Iztēlosimies kā apūdeņošanas kanāla galā ganās Vērsis un vēro Skorpionus tuksnesī. Padomāsim, kā Skorpions no smilšu tuksneša barhāna virsotnes vēro arklā iejūgtu Vērsi aiz irigācijas grāvja. Zodiaka Bites zīme tuksnesī nederēs. Tikai tuksnesī ir īstā vieta runāt par Skorpiona zīmi zodiakā. Latvju ārēs der tikai zodiaka Bites zīme.
„..ļoti sena izcelsme ir ticējumam, ka ezeri radušies no vēršiem; no tiem arī ūdens, bites, jauna dzīvība. Par to liecina arheoloģijas avoti: Krētas māksla un Senās Eiropas V–IV g.t. pmē. vāžu zīmējumi. Antīkajos rakstu pieminekļos tāpat teikts, ka vērsis ir mītiskais dzīvības avots. Lietuviešu leģendās runāts par melnajiem vēršiem un mākoņiem, no kuriem rodas ezeri (kur vērsis apstājas, rodas ezers). Mākonis jānosauc ezera vārdā, bet tas atbilst vērša vārdam. Ja uzmin, mākonis nolaižas, rodas ezers. Vēršu-ezeru vārdi atklāj ļoti interesantus vēršu, bišu, zirņu un čūsku – lunārajā simbolu sistēmā dzīvības simbolu – semantiskos sakarus, piemēram, ezerus sauc par Bitinēli, Bambli, Pilvinu, Samani, Kamani, Žirni, Žaltīti. (M. Gimbutiene „Balti aizvēsturiskajos laikos” Rīga, „Zinātne” 1994, 178. lpp.). Tas lieliski apliecina kā zodiakā Vērša zīmei pretī ir Bites zīme.

Nav komentāru: