trešdiena, 2009. gada 18. novembris

LATVIJA: SVARI un (vai) JAUNAVA.

Dievājums. Rāmums. Bargums. Netīšums. Kuplums.
Šādi ir latvisko stilu veidojošie vārdi pēc Brastiņu Ernesta uzskatiem.
Klusums ir latviešu skaistums. (No Zentas Mauriņas esejas „Spīts”)
Saules Taka jeb zodiaks ir 12 daļās dalītas debesis. Kurā daļā iederas Latvija?
Livonija zem Svaru zīmes, Rīga Jaunavas zīmē; tas ir viss, ko lasām klasiskajā vācu astroloģijā. Mūsdienās citzemju astrologi tiecas visu Latviju saskatīt Jaunavas zīmē. Kā orientēsimies zvaigznēs? Saule no Jaunavas zīmes Svaros pāriet rudens sākuma punktā jeb Dieva dienā. Dieva diena pēc latvju kalendāra ir tad, kad Saule pirmo dienu ir Svaru zīmē.
Dievājums ir latviskā stila redzamākā pazīme, kas mūsdienās negodīgi piemirsta. No 4 latvju kalendāra stūriem: Ziemas svētki – Liela diena – Jāņu diena – Dieva diena vismazāk pieminēta mūsdienās ir tā diena, kad latvju Saule savās gada gaitās nonāk līdz Latvju zemes vietai debesīs, līdz Svaru zīmei - Dieva diena. Dieva diena Saulei ir pirmā diena Svaru zīmē.
Rāmums ir otrs latviskās sadzīves un latviskā stila galvenums. Rāmi pats Dievs pelēkā mētelī jāj lejup no debesu kalna. Īsti svari ir rāmi; strauji svārstīgi vai nenosvērti svari nav derīgi svēršanai. Mēs esam Rāmas tauta.
Bargums, skarbums, raupjums un vēsums ir nenoliedzamas latviešu sadzīves iezīmes. Skarbums ir trešais latvju galvenums. Saulei ieejot Svaru zīmē sākas rudens un dienu no dienas kļūst vēsāks. Pēc savas astroloģiskās dabas vēsā, sausā un skarbā planēta Saturns ir savā pacēlumā jeb eksaltācijā tieši Svaru zīmē. Arī netīšuma un kupluma iezīmes astroloģiski varam atrast Svaru zīmē.
Svari ir spītīgi. Svari spītīgi nostājas līdzsvarā tad, kad līdzsvars ir, bet spītīgi rādīs ko citu ja līdzsvara nebūs. Palaposim Z.Mauriņas eseju „Spīts”: „Latviešu tautā iemīt noslēpumaina, ar prātu neaptverama pretestība, spīts. Šoreiz gribu teikt dažus vārdus par daiļo spītu, kas izpaužas garīgumā.” Daiļais spīts. Vai mēs varam atrast astroloģiski vēl tiešāku izteiksmi zodiaka Svaru zīmei, ko pārvalda daiļā Venēra un kur kā savās mājās jūtas sīkstais Saturns?
Un tālāk: „Klusums ir latviešu skaistums... Laikam gan nekur pasaules literatūrā klusums nav tā slavināts, kā pie mums... Jau grāmatu virsraksti vien uz to norāda. Akurātera „”KLUSUMS UN GAISMA”, Damberga „KLUSAIS KARNEVĀLS”, Austriņa „KLUSUMA GAVILES” u. c... Visās Kārļa Skalbes grāmatās jaušama dziļa piederība klusumam... Līdz 1905.g. Poruks bija sarakstījis 208 dzejas, kurās 97 reizes atrodam vārdus `kluss`, `klusums`, `klusēt`... Latvju sēta māj un vilina ar savu klusumu...”
Latvju Saule īsti spoži spīd tik dziļā klusumā. Te, šajā klusajā vietā, no debesīm rodas jautājums: „Kura zodiaka zīme Saules Takā ir visklusākā zīme?”
Zodiakā ir 11 dzīvas būtnes ar savām balsīm un tikai 1 zīme bez savas balss – Svari. Katra zīme zodiakā ir saistīta ar savu diametrāli pretējo papildinošo zīmi. Pašiem klusākajiem Svariem pretstats ir skaļākā zīme zodiakā – Auna zīme. Kas gan ir karaliskās Lauvas rēciens vai arī varenā Vērša balss, salīdzinot ar Auna kara lauka troksni! Kara dievs Marss Auna zīmē, no Svaru zīmes vistālākā zīmē, jūtas kā savās mājās.
Varbūt visklusākā zīme zodiakā ir Vēža zīme? Vēža zīme astroloģiski nozīmē mājas, mītni, tēva mājas, tēvzemi, vidi un vēl daudz ko citu. Senas celtnieku mīklas „Bez kā nevar uzcelt māju?” atminējums ir: māju nevar uzcelt bez trokšņa. Tā troksnis ir mājas pamatos un Vēža zīme nav tā klusākā zīme zodiakā.
Var iebilst: „Mēms kā zivs.” Ja tas būtu pareizi arī astroloģiski, tad zodiaka zīmju pārī Jaunava – Zivis tieši Jaunavas zīmei būtu jābūt visskaļākajai zīmei zodiakā. Zodiaka Zivju zīmi attēlo kā 2 ar astēm kopā sasietas Zivis, no kurām viena tiecas lejup dzelmē, bet otra augšup debesu augstumos. Kāds gan klusums un miers var būt no šādas pretēju virzienu saistības?
Nav jau arī Jaunavas zīme klusa. Jaunavas zīmes Rīga dimd. Jaunavas zīmē pēc astroloģijas teorijas ietilpst darbs, darbinieks, amatnieks un sava aroda meistars, strādnieks, darbaļaudis, darba tirgus, arodbiedrības, analīze un statistika, analītiskā zinātne, programmēšana un vēl daudz kas cits un nebūt ne klusas nozares. Zodiaka Jaunavas zīmi attēlo 3 vārpas, ko pazīstam kā uz sērkociņu kastītēm attēlotu simbolu. Kad Saule iet pa Jaunavas zīmi, tad latvju zemē ir ražas un darba laiks, kas nav klusākais laiks gadā ar dzirnavu, kuļmašīnu un labības kombainu rūkoņu. Svaru zīmes valdniecei Venērai Jaunavas zīmē ir dejekcija jeb astroloģiski vāja vieta. Darba dunai un pilsētas jezgai grūti ir pieņemams klusums kā latviešu skaistums.
Runā, ka latvieši ir darba tauta un mīl darbu, ko astroloģiski pārstāv zodiaka Jaunavas zīme. Šajā domā iedziļinoties, redzam, ka tā nemaz nav un tas, ka mēs mīlam darbu ir mums mēģināts iestāstīt. Ir tādi, kas grib mūs redzēt kā labu preci darba tirgū. Darba mīlestība, kā to lasām prof. Paula Jurēviča darbā „Latvju kultūras īpatnības”, nav latviešiem no dabas dota. Darba tikumu patiesībā lieto, lai to piedaudzinātu. Darba mīlestība kā tāda ir kultūras produkts un nav latvietī tieši iedzimusi. To apliecina fakts, ka latvietis tiecas cik iespējams atbrīvoties no grūtiem darbiem, kaut vai savulaik bēgot no laukiem uz pilsētām, cerot nonākt vieglos darba apstākļos.
Darba tikums nav latviskuma pats pamats. Darba tikums piemīt arī citām tautām. Gudrības tikums ir tas, kas rādīja latvim darba nepieciešamību. Taču tieši klusums ir goda vārti ceļā uz gudrību. Pirms iestāšanās Pitagora akadēmijā bija jāiztur 5 klusēšanas gadi... Un tā no darba zīmes Jaunavas mēs atkal nenovēršami nonākam pie klusajiem Svariem...
Īsumā atstāstīsim Vairas Vīķes-Freibergas darbā „Mūsu patiesie spēka avoti” teikto par mūsu pasaku ganiņu. Latvju ganu zēns iemieso tos pašus principus, ko austrumu cīņas disciplīnas. Pretēji rietumnieku cīņas izpratnei, kur spēku vienmēr konfrontē tieši un vienu spēku cenšas pārvarēt ar lielāku pretspēku, austrumnieki gaidīs pretinieka uzbrukumu un tad izmantos viņa paša spēka momentu, lai liktu tam zaudēt līdzsvaru [līdzsvars atbilst tieši Svaru zīmei], un tā arī mazajam un sīkajam paveras iespēja sevi aizstāvēt un uzvarēt. Ganu zēns neapgāž Velnu, meklēdams tā fiziskā līdzsvara vājos punktus. Gunu zēns uzvar, atrodot psiholoģiski vājos punktus pretiniekā. Domājot astroloģiski, latvju pasaku ganu zēns pārstāv tieši Svaru zīmi.
Diemžēl negodīgi, jā, negodīgi esam piemirsuši gan savu pasaku ganu zēnu, gan līdzsvara Svaru zīmi. Tieši šis tēls un simbols – ganu zēns un Svaru zīme rāda virzienu `latvup`.
Daudzi uz Latviju skatās kā uz tranzīta koridoru [Dvīņi], kā uz tūrisma objektu [arī Dvīņi], kā uz noieta tirgu vai vietu tirdzniecības bāzēm [Merkūrs], kā logu uz Eiropu, kā uz dzīves skatuvi, kā uz tirgus placi, kā uz barības bāzi; daudzi te grib saskatīt peļņas avotu, darba vietas [Jaunava], kara bāzes [Marss], pat raķešu bāzes [Marss + Urāns]. Neviens no šiem virzieniem nav virziens `latvup`. Virzienam `latvup` der apzīmējums miera osta. Vārdi `miera osta` zodiakā visprecīzāk atbilst tieši Svaru zīmei Tikai nedaudzi (cerams, pagaidām) latvji Latvijā redz `miera ostu`, līdzsvara vietu [Svari]. Latvija ir vieta tikai Svaru zīmes miera bāzēm.
Nav jau arī Jaunavas zīme sveša latvja acīm. Latvis redz visas zodiaka zīmes. Ar sauli Jaunavas zīmē ir dzimuši Jānis Jaunsudrabiņš, pasaku vācējs Ansis Lerhs-Puškaitis, Rainis, pirmais, ceturtais un piektais Latvijas Valsts prezidenti Jānis Čakste, Kārlis Ulmanis un Guntis Ulmanis, Auseklis un protams, daudzi citi, ko šeit būtu jāpiemin..
Ar Sauli Svaru zīmē ir dzimuši Anna Brigadere, Jurjānu Andrejs, Valdis, kura darbs „Staburaga bērni” ir pārliecinoši iegājis latvju klasikā, slavenais XIX gs. celtnieks Sārumu Mārcis, latviešu teātra tēvs Ādolfs Alunāns, klusuma pravietis Jānis Poruks, mūsu pirmais mēru un svaru (!!) kārtotājs Fricis Blumbahs, latgaliešu atmodas priekšstāvis Francis Trasuns, un daudzi citi, ko te būtu jāpiemin.. Tā kā latviešu tautai savulaik nebija sava eposa, to sacerēja no jauna latvis, kas dzimis Dieva dienā, kad Saule pārgāja no Jaunavas zīmes Svaru zīmē – Andrejs Pumpurs (dz. 1841.g. 22. septembrī), varoņteikas „Lāčplēsis” autors.
Svaru zīme zodiakā ir jauna ne tikai tāpēc, ka Svarus pārvalda jaunības planēta Venēra. Svaru zīme daudzviet atklāja savu plīvuru vēlāk par citām zīmēm. Senās Babilonas zodiakā bija tikai 11 zīmes, un Svaru zvaigznāju toreiz dēvēja par Skorpiona spīlēm, kā daļu no Skorpiona, nevis kā atsevišķu zīmi. Savukārt senajiem grieķiem taisnības dieve Astreija kļuva par Jaunavas zvaigznāju, kas tur rokās Svarus.
Latvija kā valsts nodibinājās vēlāk par citām valstīm un visādi bija saistīta ar kaimiņzemēm. Taču kā Dainu kultūras nesēji mēs esam ļoti sena tauta, un ir tautas, kas pazīst Svaru zīmi jau no neatminamiem laikiem. Tāpēc jau arī stīgrais Laika Dievs Kronoss – Saturns Svaru zīmē jūtas tik labi. Zīmīgi, ka Latvijas valsts ģerbonī ir attēlota Saule, pa pusei virs apvāršņa. Lai šādu Sauli novērotu saulgriežos, tika celtas megalītiskās celtnes – kā Stounhendža, Ņūgreindža, ierīkoti neskaitāmi akmens krāvumi, ceļi un zīmes Peru plakankalnēs un visur citur pasaulē.
Eiropas vainagā ir tikai 2 Svaru pērles – Dainu Latvija un muzikāli savdabīgā Austrija ar galvaspilsētu Vīni. Āzijā zem Svaru zīmes ir muzikālā zeme Birma, Japāna, Tibeta un vēl citas vietas.
Jaunavas zīmi pārstāv Grieķija, Šveice, Parīze, Turcija. Ne velti saka: „Strādā kā turks.”
Dzīvas būtnes organismā Svaru zīme pārvalda nieres – filtrācijas un attīrīšanas sistēmu. Svari rūpējas arī par skābju un sārmu līdzsvaru organismā. Svari ir dzīves līdzsvara pieredzes filtrēšanas un attīrīšanas zīme.
Katrai planētai zodiakā ir 1 vai 2 zodiaka zīmes, kur planēta `jūtas kā mājās`, ir viena zodiaka zīme, kur planēta ir astroloģiskā pacēlumā jeb eksaltācijā un viena zodiaka zīme, kur planēta ir astroloģiskā novājinājumā. Zīmīgi, ka pēc teorijas Jaunavas zīmē neviena planēta nav eksaltēta. Svaros, turpretim eksaltēts ir Saturns. Saturns ir likumu, arī karmas likuma pārvaldnieks. Sadarbība kā tāda ir iespējama tikai caur likumiem. Visi likumi sakņojas Telpā un Laikā, ko tad arī pārvalda Saturns – Kronoss – Laiks.
Zīmīgi, ka pēc astroloģijas teorijas Saule Svaru zīmē ir dejekcijā jeb novājināta. Nebūsim daudz kļūdījušies, ja teiksim, ka savā ziņā Svaru zīme ir stiprāka par Sauli. Tas nozīmē to, ka „es” vietā izvirzās „mēs” kā attiecības ar citiem cilvēkiem. Latvieši nav nesabiedriski, nav tikai viensētu iemītnieki. Par to liecina jau latvju atmoda pirms latvju pirmās atmodas – Brāļu draudžu kustība Vidzemē XVIII gs., kas gan bija no ārpuses ienesta. Pirmās 6 zīmes zodiakā, sākot ar Auna zīmi, attiecas uz indivīda un personības veidošanos. Ar Svaru zīmi zodiakā sākas sabiedrības veidošanās un nākamajā Bites zīmē sabiedrība jau ir izveidojusies kā bišu saime. Vienatne un vientulība Svariem neder – vientulība drīzāk saistās ar Vēža zīmi vai Zivju-Jaunavas asi zodiakā.
Prof. Dr. Phil. Pauls Jurēvičs savā darbā dziļi analizē latviešu dvēseli un latvju kultūras īpatnības. Par vērtīgāko latviešu sabiedriskās kultūras sasniegumu ir uzlūkojama augsti attīstītā latvju taisnības izjūta: ne velti latvju Dieva galvenā funkcija ir uzturēt pasaulē taisnību. Latvis gan ilgu laiku pavadījis „klaušu laikos”, kad taisnības likums dzīvē bija maz lietojams un latvji toreiz bija netaisnības objekti, taču tas īpaši saasināja viņu jūtību pret sociālo netaisnību. Sociālā taisnība un latviešu spēja savas kopdzīves organizēšanā ir tieši Svaru zīmes joma.
Svaru zīmē novājināts un kā trimdā ir arī kara dievs Marss, lai gan miers nav kara pretstats. Miers ir nemiera un darbības kā tādas papildinājums. Marsa īstā vieta ir kaujas lauks un zodiakā Auna zīme. Svaru zīme nav Marsa vājākā vieta zodiakā; Marsa vājākā vieta zodiakā ir Vēža zīme, kur kara dievs ir ieslodzīts kā kazarmās. Latvim ir labas karotāja īpašības – tās no Auna-Svaru ass, bet ar aunīgu agresivitāti latvis nekad nav izcēlies. (Karotājs kā tāds ir skaidrots Karlosa Kastaņedas grāmatās par Dona Huana mācību). Tieši Svaru zīmes iespaidā pasaulē tiek noslēgti miera un pamiera līgumi.
Katrā būtnē – cilvēkā, dzīvniekā, valstī, kukainī, pilsētā, novadā, iestādē utt. astroloģiski darbojas visas zodiaka zīmes un visi debesu spīdekļi. Katrā būtnē zodiaka zīmes un spīdekļi ir dažādi saistīti; dažas zīmes vai kādi spīdekļi var būt astroloģiski izteiktāki, par pārējiem, citi vājāki.. Piem., Dvīņi valstī pārstāv pamatizglītības skolu sistēmu, Strēlnieks – universitātes un augstākās izglītības sistēmu, Vērša zīme bez daudz kā cita pārstāv arī lauksaimniecību, arhitektūru un arī banku un finansu sistēmu utt. Šādā skatījumā Latvijā darbojas visas zodiaka zīmes, un tas nozīmē, ka plašākā skatījumā latvju zeme kā tāda ietilpst kādas plašākas sistēmas kādā noteiktā zodiaka vietā.
Šajā rakstā ir tikai ieskicētas tikai dažas no latvju zemi raksturojošām īpatnībām; darbs ir tikai iesākts un jāturpina. Latvijas vieta Saules takā zodiakā nav atrodama demokrātisku vēlēšanu ceļā. Latvju zemes vietu Visumā var atrast pielietojot kompasa vai sekstanta principu pareizi noorientējoties.
Pasaules plašumos ieejot, kā nostāsimies līdzās Strēlnieka zīmes Austrālijai un Strēlnieka Ungārijai un Spānijai, Dvīņu-Skorpiona Amerikai, Ūdensvīra Krievijai, Ūdensvīra Zviedrijai, Zivju Portugālei un Zivju Sahārai(!) vai zem Auna zīmes esošajām Vācijai, Francijai, Britānijai? Vai kā Jaunava ar mūsu gudrības formulu – „Dievs. Daba. Darbs.” un (vai) kā Svari ar klusumu un mieru kā latvju skaistumu..
Īsos vārdos: Latvju Dainās daudz ir pieminēta Svaru zīmes Venēra kā Auseklītis un Rieteklis. Jaunavas zīmes valdnieks Merkūrs Latvju Dainās nav pat pieminēts. Latvju Dainas ir īstā norāde, ka Latvija ir tieši zem Svaru zīmes. Kurā vietā Svaru zīmē? Visticamāk vistuvāk Jaunavas zīmei – rudens saulgriežu punktā.

Nav komentāru: